Kategorie e-shopu

SCHIZANDRA Čínská celá - wuweizi 50g

Také se jim říká plody čistoty. Schizandra patří v TČM mezi nejcennější byliny. Adaptogen, stimulant, detoxikant, je využíván proti únavě, při sportu, při vyčerpání, pro zlepšení fyzického i psychického výkonu. Neobsahuje přitom kofein.
Prodejní cena se slevou
CENA (S DPH): 109,00 Kč
Prodejní cena bez DPH94,78 Kč
Sleva
Hodnota DPH14,22 Kč
Dostupnost: SKLADEM

Schizandra čínská patří v tradiční čínské medicíně mezi nejcennější byliny. Adaptogen se silným stimulačním a detoxikačním účinkem je využíván proti únavě, při sportu, při vyčerpání, pro zlepšení fyzického i psychického výkonu. Neobsahuje přitom kofein a povzbuzující účinky má příjemnější a delší než kofeinové přípravky. Po několika dávkách je patrné postupné odbourávání nepřirozené stresové reakce organismu. Klanopraška čínská se dokonce ukázala vhodná fytoterapii astetických a ateticko-depresivních stavů. Její pravidelné užívání navozuje psychickou pohodu. Také se jim říká plody čistoty.

Dávkování
Dle chuti, nejvíce však 5 g denně.

Použití: Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 nesmíme podávat informace, které obsahují zdravotní tvrzení.

články o schizandře zde

Původ
Domovinou této opadavé dřevité liány je Dálný východ, severní Čína, Korea a Japonsko, kde roste na ohromných plochách. Zralé plody se dvěma ledvinovitými semínky uvnitř se sbírají na podzim. Po sběru se protřídí a suší na slunci.

Účinné látky
Schizandra obsahuje lignany a silice. Ve slupce plodu (oplodí) jsou organické kyseliny, např. citronová, jablečná, vinná, flavonoidy a sacharidy. V semeni se nacházejí mj. volné mastné kyseliny, vitamíny C, E a betakaroteny. Obsahuje schizandrin.

V Číně se wuweizi používá
- k posílení ledvin (doplnění esence);
- k rození tekutin u nedostatku tělních tekutin, spontánním a nočním pocení, chronických průjmech, polucích;
- na zastavení pocení či průjmů;
- proti zapomnětlivosti, nespavosti a pro uklidnění ducha.

Schizandra není vhodná u hypertenze, epilepsie a časného stadia kašle s nachlazením. Plody schizandry mohou vyvolat stahy dělohy, proto se též nedoporučuje těhotným ženám.

Schizandra svými tonizačními účinky doplňuje energii těla, a tak se jí užívá v Číně k zachovávání mladosti a zvyšování sexuální síly. Říká se, že sto dní užívání plodů schizandry pročistí krev, obnoví játra a rozzáří celou bytost.

O schizandře a jejích účincích se vypráví v Číně následující příběh:

Jednou jeden člověk onemocněl tuberkulózou a stále ztrácel na váze, až byl tenký jako kmínek bambusu. Ve vesničce, v níž žil, se ho chtěli zbavit ze strachu, že je nemoc velmi nakažlivá. Jeden soused například navrhoval, aby ho dali do loďky a za odlivu poslali na moře, kde by se utopil. Jiný ho chtěl upálit, další zabít nožem. Rodiče nebohého muže slyšeli tyto strašné návrhy a napadlo je nakonec jisté řešení. A tak otec k synovi promluvil následovně: 'Chlapče, já i matka tě máme velice rádi, ale nemůžeme ti nijak pomoci. Můžeme tě jedině odvést do hor, kde se můžeš schovat před lidmi z vesnice. Budeš-li mít štěstí a uzdravíš se, můžeš se opět vrátit. Pokud zemřeš, my se to dozvíme a pohřbíme tě.' Matce se při posledních slovech objevily slzy v očích, otec pronášel ona slova též jen s obtížemi. Stalo se, jak bylo řečeno. Muž se s pomocí rodičů odebral do hor a tam zůstal v jedné jeskyni. Zpočátku jedl sušené plody, které si přinesl. Zanedlouho je však snědl, byl však tak zesláblý, že neměl síly v okolí hledat lesní plody. Po mnoha dnech chtěl přestat zápasit o svůj život a začal hlasitě plakat a hořekovat. V lese se však pohyboval lovec, který jakmile uslyšel nářek, šel se nahoru k jeskyni podívat. Když mu nemocný muž vše vylíčil, řekl mu lovec: 'Já jsem jen prostý lovec, nejsem lékař. Obávám se, že ti nemohu pomoci. Mohu ale nasbírat nějaké plody, které rostou zde v okolí.' Lovec nasbíral plodů na deset dní…
Deset dní stačilo zesláblému muži, aby získal tolik sil, že mohl sbírat plody sám. Po několika měsících sbírané plody nemocného skutečně z tuberkulózy uzdravily, a tak se opět vrátil domů do vesnice. Když jeho rodiče a vesničané uviděli, že je živ a zdráv, nemohli uvěřit svým očím, a tak jim vše musel dopodrobna vylíčit. Traduje se, že onen muž se dožil sta let…