Kategorie e-shopu

Pyré rakytník, neslazený 680g

Plody rakytníku řešetlákového obsahují vysoké množství vitamínu C, dále karotenoidy, flavonoidy a vitamin E, a jsou tak cenným zdrojem vitamínů a minerálů. Rakytník řešetlákový je co do chuti poněkud natrpklý a může být použitý na doladění
Prodejní cena se slevou
CENA (S DPH): 499,00 Kč
Prodejní cena bez DPH433,91 Kč
Sleva
Hodnota DPH65,09 Kč
Dostupnost: 1 - 3 dny

Plody rakytníku řešetlákového obsahují vysoké množství vitamínu C, dále karotenoidy, flavonoidy a vitamin E, a jsou tak cenným zdrojem vitamínů a minerálů. Rakytník řešetlákový je co do chuti poněkud natrpklý a může být použitý na doladění do polévek, omáček, čatní a dokonce i mrkve, čočky, dýně, zelí, tuřínu a sladkých brambor. Také glazury na dorty a sušenky dostanou díky němu nakyslou a ovocnou chuť.

 

Rakytník má svůj mezinárodní název Hippophae odvozený ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové vypozorovali, že koně, kteří požírali tuto dřevinu, získávali lesklý nádech srsti. Rakytník má desetkrát více vitamínu C než pomeranč a obsahuje mnoho dalších léčivých látek - vitamín A, E a K. Dále obsahuje flavonoidy, karotenoidy, karoteny, kyselinu listovou, provitamín D, fytoncidy, třísloviny, minerální soli (železo, bór, mangan), organické kyseliny a nenasycené mastné kyseliny. Aby člověk splnil svou denní spotřebu vitamínu C, stačí mu jedna jediná bobulka. Pro léčitelské potřeby se využívají všechny části keře, včetně dřeva. Rakytník řešetlákový je rostlina známá již v dávné minulusti. Tradičně byl užívan v lidovém léčitelství Ruska, Sibiře, Mongolska, Tibetu, Číny a dalších oblastí. Rakytníkový olej byl používán ruskými kosmonauty jako vitamínový doplněk a ochrana před zářením.

Vysoký obsah těchto látek předurčuje rakytník pro použítí při nedostatečné imunitě, v době nachlazení, chřipek, či jako prevence před těmito virózami, ale je dokázán i účinek rakytníku při boji se stafylokoky, čí bakteriemi zažívacího traktu včetně salmonelózy. Rakytník se uplatňuje i při zánětech močových cestči pohlavního ústrojí.

Rakytník jako vitamínová bomba je vhodný jako doplněk stravy pro všechny vytížené kategorie (sportovci, děti, starší lidé ), ale také jako posilující prostředek při namáhavých cestách, udržující koncetraci a bdělost.

Má blahodárný vliv na zažívací ústrojí a trávicí trakt. Rakytník použijeme jako první pomoc při bolestech žaludku, pro stimulaci zažívání. Rakytník zlepšuje vylučování trávicích enzymů i žluči a je pro to vhodný při jejich nedostatku. Výborně působí na játra a slinivku, jenž ochraňuje.

U rakytníku nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, je vhodný i pro dlouhodobé užívání.