Omlouváme se za dočasné omezení platbami přes platební bránu (nadále lze platit bankovním převodem i dobírkou)

Kategorie e-shopu

Sezamové semínko bílé TRS 100g

Sezamové semínko, které u nás v poslední době přichází do obliby, zvláště u pekařských výrobků. Obsahuje až 57 % oleje - velmi kvalitního a lidskému zdraví prospěšného. Sezam má i značný obsah bílkovin - 21 %, dále asi 14 % sacharidů, ...
Prodejní cena se slevou
CENA (S DPH): 39,00 Kč
Prodejní cena bez DPH33,91 Kč
Sleva
Hodnota DPH5,09 Kč

Složením je Sezam určen k prevenci a léčbě mnohých nemocí například: osteoporóza, chudokrevnost, při depresích a neurózách, při nemocích srdce a cév, očí, vlasů, kůže, nechtů, ale i v těhotenství, či pro zvýšení metabolismu a imunity.

Tradiční užití:
Sezam - Semena sezamu mají různou barvu od bílé až po černou. Dvoumilimetrové semínko je pro obyvatele východu nejstarším kořením na světě a velkou léčivkou. Z pohledu tradiční čínské medicíny má vztah k ledvinám, játrům, slezině - slinivce a plicím. Ovlivňuje kvalitu kostní tkáně, tvorbu krve, plodnost, ale i kvalitu vlasů. Pro jeho "chladivý" účinek by ho měli konzumovat také lidé "horkokrevní" - nadměrně se potící, hyperaktivní, se sklonem k vysokému tlaku, srdečním onemocněním a mozkovým příhodám.

Obsahuje nejdůležitější látky : 20% bílkovin, 50% rostlinných olejů, 16%sacharidů a 9% vlákniny. Z vitaminů jsou to tiamín(B1) - 1 mg, riboflavín(B2) - 0,25mg, niacín(B3) - 5mg, karoteny. Z minerálních látek: vápník 500 - 1500 mg, hořčík - 350 mg, železo - 10 mg, zinek - 10 mg, draslík - 410 mg, fosfor - 890 mg.

Obsah karotenu, zinku, hořčíku a vápníku dělá ze sezamu  lék na vlasy, kůži a nehty.  Vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je prospěšný k prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin kostí. Konzumace sezamového semínka pomáhá při léčbě poškozených chrupavek, páteře a zubů. Sezamové semínko je považováno za nejstarší koření na světe. Je výborným zdrojem organického vápníku, fosforu a hořčíku. Napomáhá např. při léčbě nemocí kostí a  zlomenin.

Užití v kuchyni:
Sezam je vynikající zobání na chuť, jako sypání na pečivo, gomasio (makrobiotická solící směs), zdravé sušenky pro děti, či k přípravě na obrácené suši, nepostradatelná ingredience vhodná pro výrobu omáček, dresinků, polévek, jako přídavek do salátů, müsli a mnoha dalších zdravých pokrmů. Rozemletím semínek vzniklé máslo tachiny, které se používá do krémů, koktejlů i slaných jídel. Výhodnější je konzumovat přírodní - neloupaný sezam, protože obsah minerálů a vitaminů se snižuje odstraněním povrchové slupky semínka.

Recept na Gomasio: 16 lžiček semínek (mohou být i jiná než sezam, ale sezam je základ), 8 lžiček soli. Semínka opražíme nasucho na pánvi, až začnou praskat. Poté hned odstavíme ze zdroje tepla. Jednu pětinu celých semínek odděláme a zbytek utřeme se solí v hmoždíři najemno. Tento krok je velmi důležitý, protože práve při tření semínek se solí vzniká chemická reakce, kdy sůl reaguje s olejem ze semínek a mění se tak na mnohem příznivější pro lidský organismus. S gomasiem můžete solit úplně všechno. Navíc tento způsob solení napomáhá odvykání od nadměrného solení.

Sezam je velmi všestranný - proto se doporučuje konzumovat sezamové semínko pravidelně. Ze sezamu se připravuje klasické makrobiotické koření gomasio. Je možné ho přidat pro zpestření do jakéhokoliv těsta nebo do ranních cereálií a müsli.

Sezamová semínka působí příznivě při chorobách očí, vlasů, kůže, nehtů a na chod srdce.
- Vysoký obsah zinku podporuje imunitu.
- Díky vysokému obsahu vitamínů B1 a B3 a hořčíku s fosforem působí proti depresím a neuróze.
- Zvlhčují sliznici střev, pomáhají tedy při zácpě.
- Zmírňují příznaky menopauzy.
- Pomáhají ke snížení vysokého krevního tlaku.
- Zlepšují látkovou výměnu.
- Díky velkému množství vápníku pomáhají při léčbě osteoporózy.
- Pro vegetariány slouží jako náhrada masa díky vysokému obsahu bílkovin.
- Kvůli vysokému obsahu železa pomáhají při chudokrevnosti.
- Zmírňují nadměrné pocení, především u žen v menopauze
- Pro ty, kteří jsou alergičtí na laktózu je sezamové mléko skvělou náhradou kravského mléka.

Složení: celé sezamové semínko

Obsah:
100g