Omlouváme se za dočasné omezení platbami přes platební bránu (nadále lze platit bankovním převodem i dobírkou)

Kategorie e-shopu

Sporýš - Verveine - Verbena celé listy 100g

Dnes získává sporýš opět významnou úlohu jako léčivý prostředek. Externě pomáhá tinktura z verbeny při hojení ran. Při pití jako čaj pomáhá svými hořkými tříslovinami na žaludeční potíže, nechutenství a průjem.
Prodejní cena se slevou
CENA (S DPH): 149,00 Kč
Prodejní cena bez DPH129,57 Kč
Sleva
Hodnota DPH19,43 Kč

Pravý sporýš - Verbena officinalis - Bylina domácí, v Evropě se používá už od starověku jako léčivá rostlina. Kromě toho byla velice oceněna v Antice v dávných dobách u keltských druidů a v římských chrámech při rituálních obřadech. Pokud chtěli získat tvrdší kov, byla tato bylina dříve přidávána do chladicí vody při kování železa. Dnes získává sporýš opět významnou úlohu jako léčivý prostředek. Externě pomáhá tinktura z verbeny při hojení ran. Při pití jako čaj pomáhá svými hořkými tříslovinami na žaludeční potíže, nechutenství a průjem.

Užití: Vezměte dvě čajové lžičky sušené verbeny na litr vroucí vody a nechte louhovat pět minut - poté se scedí.

Popis rostlibny: Sporýš je vytrvalá rostlina. Má tuhou a přímou lodyhu, která je čtyřhranná, drsná a v horní polovině větvená. Dorůstá do výšky 0,5 m.  Listy jsou vstřícné, dolní listy pak řapíkaté, podlouhlé a dvakrát peřenosečné, horní listy jsou přisedlé, podlouhle kopinaté, celokrajné nebo vroubkované. Drobné květy tvoří listenaté klasy, květy mají trubkovitý kalich, nestejně pětiuštý a řepicovitou světle růžovou korunu. Plodem jsou čtyři tvrdky.

Lékařské využití: kloktadlo, obklad, čaj, balzám, tinktura, odvar. Zápar ve formě čaje používáme při zažívacích obtížích, také jako sedativum při psychické vyčerpanosti. V čínské medicíně se odvar ze sporýše doporučuje ženám při menstruačních bolestech. Také je vhodný při problémech s játry a infekcích močových cest. Číňané si připravují z listů sporýše i speciální mastičky, které používají pro masáže při bolestech hlavy, ale i při revmatických obtížích.

Příprava macerátu
Macerát připravíme ze 3 lžiček rostliny, kterou necháme 12-hodin louhovat ve sklenici studené vody. Užívá se jako denní dávka na celkové posílení organismu, zvýšení sekrece mléka a pod.

Čerstvá šťáva
se používá vnitřně i zevně ke kloktání a obklady.

V kuchyni: Listy sporýše se přidávají do jídel, protože sporýš pozitivně ovlivňuje mužskou potenci. Také se listy mohou zalít domácí pálenkou a nápoj se pije v malých množstvích každé ráno.

V kosmetice: Zápar z listů se přikládá ve formě obkladu na zanícené oční víčka. Odvar ze sporýše se může použít jako tonikum na vlasy, které vmasírujeme do pokožky hlavy.